Disznóvágás(ON)
A Váci Piarista Gimnázium tanári kara a disznótor hagyományait elevenítette fel szombaton
Az eseménynek a kosdi plébánia adott helyszínt és lehetőséget.
Érkezésünkkor a közel 180 kg-os, mozdulatlan állat már a raklapon fekve várta a szakértő kezek szorgoskodását.
Németh Szilárd hentes és segítője, Bíró Boldizsár öregdiákok a nap folyamán türelmesen és nagy szakértelemmel vezettek be minden lelkes résztvevőt a sertés feldolgozásának folyamataiba.
A lemosás után perzselésre, sörte kaparásra lehetett benevezni. Ezalatt a konyhán lévők sem tétlenkedtek. A reggelihez és a disznótoros ételek elkészítéséhez hagymát, zöldséget és burgonyát tisztítottak. Reggelire sült vér, resztelt és majorannás máj készült hagymával. Mire az állat teste megtisztítva, felhúzva csüngött, köré gyűltek a kíváncsi kollégák és Szilárd részletes magyarázat kíséretében nekikezdett a disznó felnyitásához.
A darabolás után a konyhán folytatódott a hús szétdarabolása, csontozása. Szétválogatás után, porciózva kolbásznak, hurkának, toros káposztának, tepertőnek, frissen sült húsnak tették félre.
Húsdarálás és abálás következett. Kint a katlanban forrt a víz, a másik üstbe pedig a zsírszalonna került. Hosszú munkafolyamat kezdődött: több órán keresztült felváltva kevergettük a sülő zsírt és az aranyló tepertőt.
A napnak látványos része volt a kolbásztöltés: el lehetett lesni a töltés és méretre pörgetés mozzanatait. A hideg, szitáló eső ellenére a jókedv nem lankadt, feladat is volt bőven. A hurkatöltés is nagy nevetések között zajlott.
Közben a konyhából is finom illatok szálltak. Boldizsár felügyelete mellett készült az orjaleves, a húsok sültek, a káposzta is rotyogott a fazékban.
Mire besötétedett, a ládák is megteltek friss húsokkal, tepertővel, kolbásszal, véres- és májas hurkával.
A vacsorára terülj-terülj asztal várta a jólesően elfáradt és a meleget erősen vágyó segítőket.
Közös ima után ültünk az asztalhoz. Jólesett kanalunkat megmeríteni a forró, aranyló húslevesben, majd ki-ki ízléséhez és éhségéhez mérten torkoskodhatott.
Mindannyiunk nevében köszönjük Ivony István igazgató úrnak az ötletet és kivitelezést, a kosdi plébániának a helyszínt, Német Szilárdnak és Bíró Boldizsárnak a szakszerű feldolgozást, minden kollégának és öregdiáknak, családtagnak a segítséget, és nem utolsósorban a disznónak, hogy teste táplált minket!
Fotógaléria
1 / 50
2 / 50
3 / 50
4 / 50
5 / 50
6 / 50
7 / 50
8 / 50
9 / 50
10 / 50
11 / 50
12 / 50
13 / 50
14 / 50
15 / 50
16 / 50
17 / 50
18 / 50
19 / 50
20 / 50
21 / 50
22 / 50
23 / 50
24 / 50
25 / 50
26 / 50
27 / 50
28 / 50
29 / 50
30 / 50
31 / 50
32 / 50
33 / 50
34 / 50
35 / 50
36 / 50
37 / 50
38 / 50
39 / 50
40 / 50
41 / 50
42 / 50
43 / 50
44 / 50
45 / 50
46 / 50
47 / 50
48 / 50
49 / 50
50 / 50





