A színjátszószakkör görögországi Erasmus-beszámolója

Másfél éves előkészületünk és sikeres Erasmus-pályázatunk gyümölcse volt a színjátszókör egyhetes útja Görögországba, Vouliagmenibe

Utazásunkat nem nevezhetnénk nyaralásnak, mert célja a közös munka volt a görög színjátszós diákokkal. Petőfi Sándor A helység kalapácsa című vígeposzát mutattuk be nagy sikerrel két alkalommal is a helyi iskola diákjai számára. Kósa Klára tanárnő egyik Erasmus-útja alatt ismerkedett meg a vouliagmeni iskola iskolaigazgatójával, Niki Manoli tanárnővel, aki szeretettel fogadta iskolánk színjátszókörét.
Első nap korán keltünk, hogy beérjünk 7:30-ra Ferihegyre. Becsekkolni nem kellett, így mindenki zökkenőmentesen ment át a security-n. Amíg az indulásra várakoztunk, nézelődtünk a reptéren, és kifogyasztottuk az összes, méregdrága, borzalmas szagú próbaparfümöt a duty-free-ben. Kétórás repülés után megérkezünk Athénba, ahonnan busszal utaztunk a szálláshelyünkre, a csodálatos tengerparti kisvárosba, Varkizába. A szállás pár percre volt a tengerparttól, közel egy hatalmas szupermarkethez. Pakolás után megcsodáltuk a környéket, leszedtük az összes termést az ottani mandarinfáról, vacsoráztunk, lementünk a tengerpartra, majd megbeszéltük a másnapot.
Másnap Athénba mentünk, ahol még az eső sem tudta letörölni a mosolyt az arcunkról. Megnéztük közösen az Akropolisz Múzeumot, majd elindultunk az Akropolisz tetejére. Útközben megnéztük a legelső színházat, Dionüszosz színházát és Herodes Atticus Odeonját, ahol még ma is tartanak rendezvényeket. Az Akropolisz tetejéről elképesztő kilátás nyílt a házakra és a tengerre. Lefelé menet megebédeltünk a Plaka negyedben,
hűtőmágneseket vettünk, és megnéztük Hadrianus könyvtárát és diadalívét is.
A harmadik napot a vouliagmeni iskolában töltöttük, ahol végig angolul kommunikáltunk. Kölcsönösen bemutattuk egymás iskoláját, a színjátszószakköreink munkáját. Az ismerkedős játékok után görög és magyar táncokat tanítottunk egymásnak, később várost néztünk, ahol a görög diákok vezetésével megnéztük Apollón templomát, illetve a sós és meleg vízű Vouliagmeni-tavat. A szülők meghívtak minket ebédre, ismerkedtünk, beszélgettünk a diákokkal, akik később körbe is vezettek az iskolaudvaron, röplabdáztunk, majd a görög drámatanárral drámajátékokat játszottunk és pontosítottuk a görög megszólalásinkat és a kiejtést. Délután fürödtünk a tengerben, aztán mentünk is a Zaxos étterembe, ahol minden este más és más ételeket próbáltunk ki.
Másnap részt vettünk egy iskolai kiránduláson, elutaztunk az Attikai-félsziget legdélibb helyére, Sounionba, ahol megnéztük Poszeidón templomát, nézelődtünk a jellegzetes halászvárosban, Lavriosban. Visszafelé kipihentük magunkat a kristálytiszta Vouliagmeni-tónál, ahol páran pedikűröztették a lábukat az apró halacskákkal, néhányan pedig fürödtek és napoztak. A pihenés mellett persze fordítottunk időt a görög szöveg tanulására és a kiejtésre is. Az ötödik nap sokat dolgoztunk, többször elpróbáltuk egy-egy jelenetet, majd az egész darabot táncokkal, énekkel, kellékekkel. Görög kiejtést gyakoroltunk, pontosítottuk a megszólalásokat, megterveztük a díszletet, magyar népdalt tanítottunk. Délután fürödtünk a tengerben, ahol jelezték, hogy túlságosan nagyok a hullámok, és legyünk szívesek nagyon vigyázni. Természetesen minket nem állított meg semmilyen hullám, így még élvezetesebb volt fürdeni. Másnap korán reggel bementünk az iskolába, sokat próbáltunk, majd kétszer is előadtuk 45 fővel a közös darabot. A diákok nagyon kíváncsian hallgatták az előadást, és nagyon megdicsértek minket. Még Vouliagmeni polgármestere is eljött, és hosszasan gratulált nekünk. Az előadások után levetítettük a görög diákoknak az iskolánkról készített videónkat, kiértékeltük a közös projektet, amit közös ebéddel zártunk. Ezt követően Athénba utaztunk, megnéztük a Parlamentet, az őrségváltást, a Nemzeti Kertet, Hadriánus diadalívét és a szépséges Benaki Múzeumot, ahol csodás régi holmikat fedezhettünk fel. Kivételesen egy olasz étteremben vacsoráztunk, a kivilágított Akropolisz lábánál. Utolsó nap kipróbáltuk a helyi cukrászdát, fagyiztunk, élveztük a tengerparti fürdőzést és a kagylógyűjtést, miközben nézegettük a magyar havazásról kapott fotókat. Gyorsan megebédeltünk, és indultunk a reptérre. A napfényes, 22 fokos Athénból visszatértünk Magyarországra, a mínusz fokokba.

Köszönjük Bartáné Győrfi Marianna tanárnőnek, hogy kitart mellettünk, és hogy megszervezte ezt az utat! Köszönjük Kósa Klára tanárnőnek, hogy az eddigi Erasmus-os tapasztalataival sokat segített ennek az útnak a megvalósításában! Nagyon hálásak vagyunk mindenért, életünk egyik legmeghatározóbb hete volt, amit soha nem fogunk elfelejteni.


Gruchman Borbála és Sándor Ábel (9. b)



 

 

Naptár
Aktuális | Következő események
Naptár Hírek Blog Galéria

Design: Unicial Program: Florka

Támogatók: logo logo logo logo logo logo
logo logo logo