Phaisztoszi korong a rajz órán

Ismét közös projekt megvalósítására került sor történelem és rajz tantárgyakból.  Balla János SchP tanár úr megkereste ötletével Győrffy-Kovács Adrienn tanárnőt, hogy rajz órán bekapcsolódnának-e a történelem órán tanult „phaisztoszi korong” témájába, meg tudnák-e valósítani agyagból ezt a tárgyat?

A tanév során történelem órán sokat foglalkoztunk a múlt tárgyi emlékeivel. Így érkeztünk el Kréta szigetére, ahol az ásatásokat folytató Sir Arthur Evans 1900 körül feltárja a minószi civilizáció romjait és megtalálja a phaisztoszi korongot is. A tárgy mindkét oldalán csigavonalban elhelyezkedő írásjelek egy folyamatosan lineáris formát mutatnak. Az írásjelek egynémelyike azonosítható – testrészeket, állatokat és szerszámokat ábrázolnak –, és születtek javaslatok egyik-másik jelsorozat értelmezésére, a korong egésze azonban máig megfejtetlen, bár minden évben akadnak avatott és avatatlan ókorászok, akik előállnak az írás megfejtésével…” - kezdte a projekt bemutatását Balla János.

A 7-dikesekkel rajz órán először átvették a krétai kultúra művészettörténeti agyagát, átismételték a Tanárnővel, hogy pontosan mi is az a phaisztoszi korong, mit tudnak róla, majd csapatokba rendeződtek.

A phaisztoszi korong a bronzkori mínoszi kultúra legfontosabb lelete, egy 15 cm-es agyagkorong, A korongon a jeleket rápecsételték az agyagkorongra, előre elkészített pecsétlőkkel belenyomták, és így hoztak létre összefüggő szöveget., spirálisan haladva kívülről befelé. Ezt követően az agyagkorongot magas hőfokon kiégették.
A diákok feladata az volt, hogy tervezzenek saját jeleket, szimbólumokat, különböző rendszereket, majd ezeket agyag pecsétnyomó hengerekbe karcolják bele, s az elkészült pecsétnyomókkal a 15 cm átmérőjű kör alakú agyagtáblába nyomkodják bele.

A tanulók visszajelzése nagyon pozitív volt, élvezték a feladatot és sokat tanultak belőle.

„Először könnyűnek tűnt a feladat, de amikor mélyebben belemerültünk, akkor jöttünk rá, hogy nehezebb a vártnál. Mégis élveztük a feladatot, mert csapatban dolgozhattunk, új technikákat sajátíthattunk el, s közben átélhettük, hogy mit érezhetett a régi kor embere az elkészítés során.” (Ókovács Julianna, Gloviczki Berta)
„Egy könyvsorozat alapján készítettük el a feladatot (Cassandra Clare: Árnyvadászok). A korong szimbólumai hasonlítottak a könyvben szereplő rúnákra. Nagyon élveztük a feladatot, mert így újraélhettük a történet szép emlékeit. (Mosolygó Anna)
Az elkészült agyagokat kiégettük a kemencében, s egy kis kiállítást rendeztünk be az ebédlő folyosóján található tárolókban.

Ez a projekt egy görög mitológiai témájú viaszkarcolásos technikával készített alkotásokban folytatódott, ezeket a képeket a faliújságon lehet majd megtekinteni.

Győrffy-Kovács Adrienn, Balla János

Naptár
Aktuális | Következő események
Naptár Hírek Blog Galéria

Design: Unicial Program: Florka

Támogatók: logo logo logo logo logo logo
logo logo logo